10 kroków poprawnego CV

Aplikowanie do nowej pracy w dobie Internetu wydaje się łatwym zadaniem. Wybieramy portal, znajdujemy odpowiednią dla nas ofertę pracy, załączamy CV, a następnie klikamy na jeden przycisk, ewentualnie wysyłamy wiadomość. I tyle!

Ale przyjrzyjmy się załączaniu CV do wiadomości. Czy przed wysłaniem sprawdzasz jego poprawność? Czy jest czytelne? Odpowiednio podpisane? Czy pracodawca bez trudu odnajdzie w nim najważniejsze informacje? Lista istotnych do zweryfikowania aspektów jest nieco dłuższa. Poznaj 10 kroków poprawnego CV!

1. Daty zatrudnienia i chronologia


Zawsze pamiętaj aby sprawdzić wszystkie daty zatrudnienia w oparciu o otrzymane świadectwa pracy. Ważne jest, aby podając daty doświadczenia zawodowego w CV, wpisać przynajmniej miesiąc i rok (np. grudzień 2018 – grudzień 2019). W innym wypadku, podając jedynie przedział lat, w jakich świadczyło się pracę (przykład poniżej), długość zatrudnienia można zinterpretować na wiele sposobów.

Przykład:
2018-2019 – firma XYZ, Pracownik produkcji
Praca mogła być rozpoczęta w grudniu 2018 a zakończona w lutym 2019. Mogła być równie dobrze rozpoczęta w styczniu 2018, a zakończona w połowie roku 2019. Ciężko jest tutaj ustalić konkretną ilość przepracowanych miesięcy w podanej firmie.

Istotną kwestią jest również podanie dat zatrudnienia chronologicznie, od najbardziej aktualnego do najdawniejszego (np. od bieżącego zatrudnienia do pierwszej wykonywanej pracy w życiu). Nigdy w odwrotnej kolejności. Dzięki temu, rekruter wie, jakie zadania były przez Ciebie wykonywane w ostatnim czasie, oraz jakie wykorzystywałeś/aś umiejętności.

2. Dane kontaktowe

Miałaś/eś pewność, że dostarczone przez Ciebie CV spełniało wymagania na dane stanowisko. Skrzynkę mailową sprawdzasz sporadycznie, a telefonicznie dalej nikt się z Tobą nie kontaktuje? Koniecznie zorientuj się, czy podany przez Ciebie numer telefonu jest aktualny i poprawny.

3. Klauzula o ochronie danych osobowych

Czy wiesz, że rekruter ze względów prawnych nie może przechowywać dokumentu z Twoimi danymi, jeśli nie ma on zamieszczonej poprawnej klauzuli o ochronie danych? Klauzula powinna znajdować się na każdej stronie Twojego CV. Bez takiego wpisu, Twoje CV zostanie od razu odrzucone.

4. Umieszczenie zbędnych informacji

Zdarza się, że kandydaci popełniają jeden z tych błędów. Zamieszczają informacje, które są całkowicie zbędne. Pracodawca potrzebuje Twojego CV jedynie w celu sprawdzenia Twoich kompetencji, doświadczenia i wiedzy. Nie musi on wiedzieć jaki jest Twój stan cywilny, czy masz dzieci (jeśli tak, to ile), albo jak często chodzisz na siłownię. Format pliku

5. Format pliku

Z szacunku do czasu pracodawcy rozpatrującego Twoją kandydaturę, ważne jest, aby Twoje CV było sprawdzone, czy bezproblemowo otwiera się przed aplikowaniem na wybrane stanowisko. Jedynym profesjonalnym formatem, w jakim powinny być wysyłane wszystkie pliki, (nie tylko CV) jest PDF. Pliki wysyłane w formacie .DOC mogą wyświetlać się w różny sposób na różnych komputerach. Pliki mogą wówczas stracić formatowanie i co za tym idzie – estetyczny wygląd. W przypadku CV może to mieć to realny wpływ na ocenę kandydata przez pracodawcę lub dział HR.

6. Źle nazwany plik

Każdy z nas w swoim życiu tworzył najróżniejsze prace i projekty na komputerze. O ile po zapisaniu dokumentów pt. „noweeee”, „mojeee222”, „CVmisiek”, na własnym komputerze bez problemu odszukamy potrzebny nam plik, tak dział HR pracodawcy, przyjmujący kolejne CV o takiej nazwie, nie skojarzy pliku bezpośrednio z Twoją osobą. Najlepszym rozwiązaniem wobec tego będzie, jeśli po prostu użyjesz imienia i nazwiska, np. imię_nazwisko_cv.

7. Nieprofesjonalny adres mailowy

Ten punkt nawiązuje do punktu nr 2. Brak kontaktu ze strony pracodawcy pomimo dobrego doświadczenia w CV może wcale nie wynikać jedynie z niepoprawnego numeru telefonu. W niekorzystnym świetle może Cię ukazać nawet nazwa Twojego adresu mailowego. I wcale nie chodzi o to, abyś wykupił/a własną domenę. Ważne jest to, żeby adres nie zawierał pseudonimów typu „kicia”, „lala”, „sebix”. Imię i nazwisko, ewentualnie cyfry jeśli nazwa będzie zajęta, w zupełności wystarczą. Im prościej, tym lepiej.

8. Zdjęcie w CV

Zacznijmy od tego, że nie ma obowiązku umieszczania swojego zdjęcia w CV. Jeśli jednak, zadecydujesz, że chcesz, aby Twoja fotografia była obecna obok doświadczenia zawodowego, zadbaj o poniższe elementy:
–  oświetlenie i jakość – zdjęcie powinno być wyraźne i dobrze doświetlone – nie za jasne, nie za ciemne
– profesjonalny ubiór – Twoje zdjęcie w bluzie czy w bluzce z dużym dekoltem nie zrobi dobrego wrażenia na osobie rekrutującej, warto ubrać do zdjęcia koszulę lub marynarkę.
– nie rób selfie – skorzystaj z usług fotografa lub poproś znajomego o wykonanie portretu
– nie wybieraj zdjęcia z wakacji, siłowni itp.
– nie wstawiaj zdjęcia z tzw. „dziubkiem” czy inną, nietypową mimiką
– postaraj się o jednolite tło – zdjęcia na tle cegieł, lasu, czy firanki rozpraszają uwagę od najważniejszego elementu fotografii – Ciebie!
– Zadbaj o odpowiedni rozmiar zdjęcia w cv, 500kb to maksimum. Nie warto tworzyć pliku o dużym rozmiarze, który będzie długo ładował się na serwer i długo z niego pobierał.

9. Błędy literowe i stylistyczne

Chwilę przed wysłaniem pliku, warto jeszcze ostatni raz spojrzeć, czy nie wkradła się do CV literówka, czy nie zabrakło nigdzie znaku interpunkcyjnego i czy wszędzie są poprawnie napisane zdania. Takie „drobne” błędy, na pozór nieistotne, przekazują informację o braku staranności i profesjonalizmu z Twojej strony.

10. Estetyka

Zwróć uwagę, czy napisane przez Ciebie CV jest przejrzyste i podzielone na sekcje. Warto także do pisania treści użyć czytelnej, prostej, czcionki w rozmiarze 11-12pkt. Nie używaj wielu ozdobników, kolorów i zbędnych grafik. 

CV jest Twoją wizytówką, której celem jest zainteresowanie potencjalnego pracodawcy i zachęcenie go do zaproszenia Ciebie na rozmowę rekrutacyjną. Wymienionych 10 wskazówek, zdecydowanie polepszy Twoją skuteczność na rynku pracy. A jak wygląda Twoje CV? Jakie błędy zdarzyło Ci się popełnić?

+48 74 300 00 15