Praca sezonowa jest umową terminową, która jest stosowana przeważnie w sytuacjach wzmożonej działalności przedsiębiorstwa oraz w przypadkach zastępowania pracowników przebywających na urlopach. W polskich przepisach nie zawarto definicji pracy sezonowej, należy ją zatem traktować na takich samych zasadach jak zwykłe zatrudnienie pracownika.
Pracownik może być zatrudniony przy pracach sezonowych na podstawie:
Pracownik sezonowy pracuje przez określoną część roku, a praca, którą wykonuje ma charakter tymczasowy i przejściowy. Posiada prawo do urlopu na takich samych zasadach , jak pracownik zatrudniony na umowę o prace na czas nieokreślony. Jego wynagrodzenie powinno być takie same jak innych pracowników pracujących na tym samym stanowisku. Pracownik musi być także wysłany na badania lekarskie i przeszkolony w zakresie BHP.
Najczęściej pracownicy sezonowi są poszukiwani w okresie letnim, w takich branżach jak:
Pracować sezonowo można zarówno w Polsce jak i za granicą. Często z takiego rodzaju zatrudnienia korzystają uczniowie i studenci.
Wyjeżdżając do pracy sezonowej za granicę warto skorzystać ze sprawdzonych agencji pracy lub specjalistycznych portalów oraz sprawdzić opinie w internecie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem i nie zostaniemy oszukani. Wiele osób zastanawia się w jakim stopniu musi znać język kraju, do którego się wybiera. Oczywiście zależy to od rodzaju pracy, jaką będzie wykonywał, ale komunikatywna znajomość języka na pewno będzie przydatna. Najpopularniejsze kraje do jakich wyjeżdżają Polacy do prac sezonowych to:
Wyjazd do innego kraju może być nieco stresujący, jednak praca sezonowa może przynieść nam wiele korzyści.