Zwolnienie dyscyplinarne to forma rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę z powodu naruszenia przez pracownika obowiązków wynikających z umowy lub przepisów prawa pracy. Groźba zwolnienia dyscyplinarnego może wynikać z różnych działań pracownika. Zwolnienie dyscyplinarne regulowane jest 52 art. Kodeksu Pracy:
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Przykładowym naruszenie obowiązków służbowych może być:
Na decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym pracodawca ma miesiąc od odkrycia naruszenia obowiązków pracowniczych (pracownik może przebywać w tym czasie na zwolnieniu lekarskim). Musi on uzasadnić swoją decyzję i poinformować o tym pracownika pisemnie.
Każdy pracownik natomiast ma 21 dni na odwołanie się od decyzji o zwolnieniu dyscyplinarnym zgodnie z art. 264 ust. 2 k.p. i może zgłosić sprawę do sądu, który ustali, czy zwolnienie dyscyplinarne nie było bezpodstawne i czy pracownik faktycznie dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków służbowych.
Konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego: